Z półki Eryka #1 – styczeń 2018

Z Nowym Rokiem postanowiłem wrócić do zawieszonego w pewnym momencie cyklu (S)półki Eryka, w którym dzielę się swoją opinią na temat przeczytanych książek. Postanowiłem dokonać tylko jednej zmiany – cykl od teraz będzie się nazywał Z półki Eryka. Prościej i czytelniej. I tak w połowie lutego zapraszam was do zapoznania się z tym, co przeczytałem w styczniu. Nie było tego zbyt wiele, więc nie zajmę wam zbyt wiele czasu 😉

1. „Niksy” Nathan Hill, wydawnictwo Znak

Niksy - Nathan Hill

„Niksy” to monumentalna i fenomenalna powieść. Tęskniłem za tak wciągającą fabułą, za tak dobrze napisaną historią. Na co dzień czytam literaturę faktu, religijną, prasę. Proza nie jest zwykle moim pierwszym wyborem. Trochę dlatego, że boję się rozczarowania. Z takim samym lękiem przystępowałem do lektury książki Nathana Hilla. Czytałem o niej praktycznie same pozytywne opinie, więc moje oczekiwania były spore. Cieszę się, że mogę z czystym sumieniem napisać – nie zawiodłem się.
„Niksy” to opowieść o trudnym i skomplikowanym życiu Samuela, profesora literatury. Poznajemy jego przeszłość i teraźniejszość. Ani jednej ani drugiej nie możemy mu jednak zazdrościć. Facet nie miał w życiu lekko. I nie zanosi się na to, by miało się to zmienić. Porzucony przez matkę, nieszczęśliwie zakochany, niespełniony pisarz – tak w skrócie można go określić. Wiedzie spokojny, acz niezbyt szczęśliwy żywot. Wszystko zmienia się, gdy jego losy zostają splątane z losami jego matki, która pojawia się z powrotem w jego życiu w najmniej oczekiwany sposób.
„Niksy” to bardzo dobra opowieść o życiu, po prostu. O tym, jak jedna decyzja może wpłynąć na kilkadziesiąt kolejnych lat. O sztuce podejmowania trudnych wyborów, rezygnowania z siebie i swoich ambicji. O walce z demonami przeszłości. O rozczarowaniu. O przyjaźni i miłości. O tęsknocie za ludźmi i miejscami. O tym wszystkim, co gra w duszy każdego z nas.

2. „9 historii z podróży. Szczere rozmowy z ludźmi, którzy podróżują, by żyć”, Danuta Awolusi i Jarosław Kuźniak, goforworld

9 historii z podróży. Szczere rozmowy z ludźmi, którzy podróżują, by żyć - Jarosław Kuźniar, Danuta Awolusi

Drugą przeczytaną przeze mnie książką w styczniu była wydana przez goforworld.com pozycja „9 historii z podróży. Szczere rozmowy z ludźmi, którzy podróżują, by żyć”. Jak wskazuje tytuł to zbiór dziewięciu wywiadów z ludźmi, którzy z podróżowania uczynili swój sposób na życie. Doskonale się to czyta. Moje serce skradły szczególnie wywiady z Magdą Konik i Karolem Wójcickim. Wszystkie pozostałe również są świetne. Nie ma w tej książce takiego wywiadu, po którym nie chciałoby się spakować plecaka i ruszyć do Gruzji, Australii czy Tajlandii. Rozmówcy Danuty Awolusi i Jarosława Kuźniara nie tylko dzielą się swoją ogromną wiedzą i doświadczeniem, ale też po prostu zarażają entuzjazmem i pasją. Razem daje to prawdziwą wybuchową mieszankę i nie pozwala się od książki oderwać. „9 historii…” to fantastyczna lektura pozwalająca się oderwać od panującej za naszymi oknami zimowej szarości.

Poza wyżej wymienionymi pozycjami udało mi się jeszcze przeczytać drugi numer „Przekroju”. W lekturze tego pisma jestem więc dobry rok do tyłu. O prasie nie będę się tutaj więcej rozpisywał, wspomnę tylko, że dobrze się czytało ten numer. Wciąż nie mogę się przekonać do mało poręcznego formatu „Przekroju”, ale treść jest naprawdę bardzo dobra.

Tyle moich czytelniczych podbojów. Nie jest tego może zbyt wiele, ale to też jedno z moich noworocznych postanowień – czytać uważniej, nie więcej. Rozsądniej wydawać pieniądze na książki. Jakimś cudem może nadrobić zaległości w książkach już kupionych, a jeszcze nie przeczytanych. I w tym wszystkim znaleźć jeszcze czas na lekturę prasy, zaległej i nowej. Trochę tego więc jest. Trzymajcie za mnie i za ten cykl kciuki, jeśli wam się podoba i podzielcie się koniecznie tym, co ostatnio przeczytaliście i co teraz czytacie. Moją aktualną lekturę znajdziecie na pasku bocznym z prawej strony w zakładce #terazczytam.