(S)półki Eryka #5

Tegoroczny maj wspominam jako miesiąc, w którym w końcu wiosna przypomniała sobie, że chyba zapomniała przyjść. I przyszła. Wraz z nią pojawiło się więcej słońca, świergot ptaków o poranku, dmuchawce na trawie, kobiety w sukienkach, nabożeństwa majowe w kościołach i przy kapliczkach. Słowem – to, co lubię! Czas na czytanie oczywiście również się znalazł. 😉

(S)półki Eryka to comiesięczny cykl wpisów, w którym dzielę się z wami tym, co przeczytałem w mijającym miesiącu. Teksty ukazują się zawsze (no dobra – zwykle) w ostatni dzień miesiąca. Poprzednie teksty z tej serii cieszyły się waszym zainteresowaniem, za co najserdeczniej dziękuję.

A teraz do rzeczy – co przeczytałem w maju?

  • 5 numerów Gościa Niedzielnego;
  • 1 numer miesięcznika W drodze;
  • I 4 książki.

    1. Michał Szafrański, Finansowy Ninja

Finansowy ninja - M. Szafrański
Fenomenalna książka! Michał Szafrański jest autorem bloga Jak Oszczędzać Pieniądze (http://jakoszczedzacpieniadze.pl/) i w zeszłym roku napisał i samodzielnie wydał (!) książkę. Uważam, że powinien ją przeczytać każdy. I im wcześniej to zrobi i wdroży proponowane przez Michała sposoby zarządzania finansami tym lepiej. W książce znajdziecie nie tylko porady na temat oszczędzania. Ba, to tak naprawdę ważna, ale nie wiodąca część tej pozycji. Dużo miejsca bloger poświęca w niej na obalenie wielu mitów, które krążą w świadomości publicznej i związane są z pieniędzmi. Pokazuje, że milionerem przy rozsądnym gospodarowaniu i zarządzaniu domowym budżetem może zostać każdy z nas. Że każdego z nas stać na to, żeby nie tylko nie pracować do osiągnięcia wieku emerytalnego, ale też samodzielnie się utrzymać ze zgromadzonego kapitału. Trzeba „tylko” samodyscypliny, planowania, cierpliwości, wytrwałości, odpowiedniego planu i wiedzy, którą to autor w tej książce przekazuje. Co bardzo ważne – wszystko napisane jest bardzo przystępnym językiem. Tak, że nawet ja, humanista z krwi i kości, nie miałem problemu ze zrozumieniem treści.
Podsumowując – kupujcie Finansowego Ninja. Gwarantuję, że jak raz przeczytacie, to będzie do niego zaglądać co jakiś czas.

2. Bp Grzegorz Ryś, Drogi Światła, wydawnictwo eSPe
Drogi Światła - Bp Grzegorz Ryś
Biskupa Rysia nikomu przedstawiać chyba nie trzeba. Jeden z popularniejszych, o ile nie najpopularniejszy, polski biskup. Niesamowicie mądry. To właśnie on w Krakowie od kilku już lat zachęca do odprawienia nabożeństwa drogi światła. To wzorowane trochę na wielkopostnych drogach krzyżowych nabożeństwo, podczas którego rozważa się 14 wydarzeń związanych z tym, co działo się po zmartwychwstaniu Chrystusa. Wspomina się więc tu między innymi spotkanie Jezusa z Marią Magdaleną, uczniami zmierzającymi do Emaus czy zesłanie Ducha Świętego.
Wydawnictwo eSPe wypuściło na rynek 5 książeczek z rozważaniami krakowskiego hierarchy do stacji drogi światła. To na pewno ważna lektura, szczególnie w okresie wielkanocnym. Biskup Ryś jak zwykle w sposób trafny odnosi sytuacje z Ewangelii do naszych współczesnych warunków. Nie ma tu taniego moralizatorstwa, bezsensownych słów. Są przemodlone słowa, które potrafią zostać w głowie i co nieco poprzestawiać.

3. Elisabetta Pique, Życie i rewolucja, wydawnictwo Znak

Franciszek. Życie i rewolucja - E. Pique
Biografii papieża Franciszka na rynku pojawiło się już niemało. Czym ta wyróżnia się spośród całej reszty? Jej autorka, argentyńska dziennikarka Elisabetta Pique, zna ojca świętego osobiście. I zapisy jej spotkań z biskupem, kardynałem, a teraz papieżem Bergoglio to ogromny atut tej książki. Jej wspomnienia pokazują go jako pełnego dobroci i czułości człowieka. Nie wyniosłego hierarchy, ale właśnie po prostu dobrego człowieka, potrafiącego podczas spotkania zapytać o to, jak się miewa rodzina, co u dzieci. Świetnie pokazuje również, że to, co nas we Franciszku na początku jego pontyfikatu szokowało, tak naprawdę nie było niczym zaskakującym dla tych, którzy go już znali. On taki bezpośredni, potrzebujący kontaktu z innymi ludźmi, nielubiący luksusów, po prostu jest.
Sama książka napisana jest w bardzo przystępnym języku, szybko się ją czyta i dużo zapamiętuje. Polecam każdemu, kto chce trochę bliżej poznać papieża Franciszka, jego przeszłość i jej wpływ na to, co robi teraz.

4. John Allen Jr., kard. Timothy Dolan, Lud nadziei, wydawnictwo Jedność
Lud Nadziei - Arcybiskup Timothy Dolan w rozmowie z Johnem L., Allenem Jr.
Fenomenalny duet! John Allen Jr. – dziennikarz, znawca Watykanu, świetnie pisze. Kardynał Timothy Dolan – arcybiskup Nowego Jorku, znany z poczucia humoru i zdecydowania. Z tego musiała wyjść świetna książka. I taka w rzeczywistości jest. Dziennikarz przepytuje kardynała w sprawach takich jak molestowanie seksualne, jak Kościół ma się odnaleźć we współczesnym świecie itp. Duchowny nie unika odpowiedzi na żadne z pytań. Tłumaczy swój punkt widzenia na różne problemy Kościoła w dzisiejszym świecie i trudno nie przyznać mu racji.
Bardzo dobra książka pokazująca, że biskupi to nie istoty oderwane od ziemi, nie mające zielonego pojęcia o „prawdziwym życiu”, a wręcz przeciwnie – zatroskani, mierzący się ze stawianymi im zarzutami.

 

 

Tyle udało mi się przeczytać w maju. Dziękuję Ci bardzo, za to, że dotarłeś do końca tego tekstu i za to, że tu zaglądasz. Życzę wszystkiego dobrego w czerwcu.

Z Bogiem!
+