(S)półki Eryka #6

No i nastał nam lipiec, miesiąc cały rok wyczekiwanych wakacji. Ja jednak chcę wrócić jeszcze na moment do czerwca, aby przedstawić wam przeczytane przeze mnie książki. Zapraszam więc na szóstą już odsłonę cyklu (S)półki Eryka.

(S)półki Eryka to comiesięczny cykl wpisów, w którym dzielę się z wami tym, co przeczytałem w mijającym miesiącu. Teksty ukazują się w ostatni bądź pierwszy dzień miesiąca. Poprzednie teksty z tej serii cieszyły się waszym zainteresowaniem, za co najserdeczniej dziękuję.

Nie przedłużając więc – co przeczytałem w czerwcu?

  • 3 numery Gościa Niedzielnego,
  • 1 numer Małego Gościa Niedzielnego,
  • 1 numer Tygodnika Powszechnego,
  • 1 numer miesięcznika W drodze,
  • 4 książki, o których więcej słów poniżej

 

Justyna Kopińska, Polska odwraca oczy, wydawnictwo Świat Książki
Polska odwraca oczy - Justyna Kopińska
Wstrząsająca pozycja. I to już od samego początku.
Polska odwraca oczy to zbiór reportaży dziennikarki Gazety Wyborczej Justyny Kopińskiej. Tytuł znakomicie oddaje to, co znajdziecie w środku tej niewielkiej książki. Dziennikarka ruszyła bowiem tropem spraw, od których wiele osób się odwraca udając, że nic nie widzą, nic nie wiedzą. Wiadomo, tak wygodniej, tak łatwiej. No i „to nie moja sprawa”. Przeczytacie więc w tym zbiorze świetne i mocne reportaże między innymi o pacjentach szpitala psychiatrycznego w Starogardzie Gdańskim czy rozmowę z żoną Mariusza Trynkiewicza – zabójcy czterech chłopców. Reportaże J. Kopińskiej mają moc oddziaływania nie tylko na czytelnika – po ich publikacji niejednokrotnie wznawiano umorzone śledztwa, wtrącano przestępców do więzienia czy wprowadzano zmiany w prawie.
Jest to na pewno trudna lektura, ale warta przeczytania.

 

Jan Andrzej Kłoczowski OP, Jan Strzałka, Artur Sporniak, Kłocz. Autobiografia, Wydawnictwo Literackie
Kłocz. Autobiografia - Jan Andrzej Kłoczowski
Ojca Kłoczowskiego nie trzeba raczej przedstawiać. Jego „dwunastki” czyli niedzielne Msze święte o godzinie 12 w krakowskiej bazylice oo. Dominikanów zawsze gromadzą mnóstwo ludzi. Przychodzą, aby wsłuchać się w interpretacje ewangelii o. Jana. Już samo to powinno pokazać, że mamy tu do czynienia z osobą cieszącą się niezwykłym szacunkiem, wręcz autorytetem dla wielu. Nie wszyscy jednak znają biografię popularnego Kłocza. Dzięki wydanej w 2015 roku Autobiografii nic nie stoi na przeszkodzie, aby ten brak nadrobić. A przyznać trzeba, że ten krakowski dominikanin ma bardzo bogaty życiorys.
Czy wiecie np. że o. Jan pochodzi z rodziny szlacheckiej? Że jest historykiem sztuki? Znacie historię jego powołania kapłańskiego? Czym się interesuje? Na te i inne pytania odpowiedź znajdziecie w tej książce.

 

Tomasz Krzyżak, Opatrzność Boża w życiu świętych. Maksymilian Kolbe, wydawnictwo Centrum Opatrzności Bożej

Opatrzność Boża w życiu polskich świętych. Maksymilian Kolbe - Tomasz KrzyżakGdy pada nazwisko „Kolbe” dla wielu z nas pierwszą myślą jest jego heroiczna decyzja o poniesieniu śmierci, aby uratować od niej Franciszka Gajownika. Tymczasem historia tego Franciszkanina to nie tylko ten jej tragiczny koniec. W swojej książce Tomasz Krzyżak, dziennikarz Rzeczpospolitej pokazuje, że decyzja Kolbego była wynikiem jego wcześniejszych doświadczeń. Z jego historii wyłania się też postać świetnego biznesmana. Nie wszyscy bowiem wiedza, że ojciec Kolbe założył klasztor w Niepokalanowie i rozpoczął wydawanie Rycerza Niepokalanej. Nie dość powiedzieć, że gazeta okazała się swoistym bestsellerem, a jej nakład, każdorazowo zwiększany, praktycznie zawsze okazywał się zbyt mały, to jeszcze jej założyciel miał śmiałe plany, by podbić nią rynki zagraniczne. Co bardzo ważne, nie robił tego dla własnego poklasku, ale dla kobiety, której oddał całe swoje życie – Maryi Niepokalanej.
Sam historii św. Maksymiliana nie znałem zbyt dobrze. Odkąd przeczytałem jednak tę książkę już kilka razy udało mi się zamienić z o. Kolbe kilka słów, powierzyć mu trochę spraw. I powiem wam, że on nie spoczął na laurach i na pewno nie „wiecznie odpoczywa”.

Franciszek, Bóg szuka nas na marginesie. Słowa z domu świętej Marty, wydawnictwo Znak
Bóg szuka nas na marginesie. Słowa z Domu Świętej Marty - Franciszek
Jak pewnie doskonale wiecie, papież Franciszek jest dla mnie bardzo ważną osobą. Chłonę jego słowa i gesty, niejednokrotnie już otwierał mi on oczy na wiele spraw, prowokował do myślenia czy nawet „popychał” do spowiedzi. Nic zatem dziwnego, że gdy tylko dowiedziałem się o istnieniu tej książki to wiedziałem, że po prostu musze ją przeczytać. I już po lekturze mogę śmiało powiedzieć, że była to najważniejsza książka jaką przeczytałem w czerwcu, a może nawet i w tym roku.
Kazania papieża Franciszka, które głosi w domu świętej Marty w Watykanie śledzę w miarę regularnie dzięki ich opracowaniom przygotowywanym przez Radio Watykańskie. Jednak dzięki doświadczeniu zdobytemu na studiach wiem, że percepcja słowa czytanego przez ekran komputera jest słabsza niż tego zapisanego na papierze. Dlatego z ogromną przyjemnością wróciłem do tych słów, które często już znałem, ale teraz dotarły do mnie ze zdwojoną mocą.
Jeśli zatem szukacie dobrych rozważań do liturgii Słowa z danego dnia to zainteresujcie się tą pozycją. Z małym zastrzeżeniem – nie znajdziecie tu rozważań do czytań z każdego dnia. Z prostej przyczyny – Msze święte pod przewodnictwem Franciszka nie odbywają się codziennie.

Z Bogiem!
+