Papieskie intencje na maj 2016 roku

Tak jak każdego poprzedniego miesiąca, tak i w maju papież Franciszek prosi Kościół powszechny o modlitwę w wybranych przez siebie intencjach. O co zatem modlić się przez najbliższe 26 dni?

Kobiety są takimi samymi ludźmi jak mężczyźni. Zasługują na takie same prawa, przywileje, traktowanie, zatrudnienie i wynagrodzenie jak każdy członek społeczeństwa. Ta z pozoru oczywista prawda wbrew pozorom wcale nie jest taka…oczywista. Wciąż są miejsca gdzie kobiety są pogardzane, marginalizowane, szantażowane, bite, wykorzystywane (nie tylko seksualnie), sprzedawane jak towar… Nie dostrzega się ich wyjątkowości, piękna, które często cicho i dyskretnie wnoszą w życie świata. Panowie, wyobrażacie sobie świat bez kobiet? Bez ich wdzięku, subtelności, uśmiechu? Ja sobie nie wyobrażam. Ich trud, ofiarność, zdolność do poświęceń mają wielką siłę oddziaływania, choć tak często są niezauważane.

Z opisanych wyżej powodów bardzo cieszę się z intencji, którą w tym miesiącu naszym modlitwom poleca papież Franciszek. Jeszcze większym dla mnie znakiem jest to, że na modlitwę w intencji kobiet papież wybrał właśnie maj, miesiąc poświęcony Maryi. Może warto odmawiając litanię loretańską pamiętać nie tylko o Matce Jezusa, ale o najbliższych nam kobietach? Odmawiać ją właśnie w intencji wszystkich pań. Szczególnie tych, które nie mogą w pełni cieszyć się wolnością.

Intencje papieża Franciszka na maj 2016 roku:
– ogólna: aby we wszystkich krajach świata kobiety były traktowane z czcią i szacunkiem oraz by doceniano ich wkład w życie społeczne;
– ewangelizacyjna: aby rozpowszechnił się w rodzinach, wspólnotach i grupach zwyczaj odmawiania różańca w intencji ewangelizacji i pokoju.

So, let’s pray!