Papieskie intencje modlitewne – październik 2016

Jesień w tym roku nas nie rozpieszcza. Październik przywitał nas deszczem i szarością. Za oknem zdecydowanie mniej promieni słonecznych, słynna „polska, złota jesień” w tym roku chyba zrezygnowała z pokazania swojego piękna. Pogoda sprzyja więc zdecydowania pozostaniu w domu, zaparzeniu pysznej herbaty, zapaleniu w pokoju jednej bądź kilku świeczek. I oddaniu się rozmyślaniu i modlitwie.

Tak jak każdego miesiąca Watykan udostępnił dwie intencje – ogólną i ewangelizacyjną – które papież Franciszek poleca naszym modlitwom. Ta druga związana jest z przypadającym na przedostatnią niedzielę października Światowym Dniem Misyjnym. Ta modlitwa i ten dzień powinny nam uświadomić sobie jaki skarb posiadamy. To, że możemy uczyć się swobodnie religii, możemy bez żadnych przeszkód pójść do kościoła, przeżegnać się w miejscu publicznym, skorzystać z sakramentu pokuty praktycznie codziennie, że nie grożą nam za to żadne prześladowania – to są rzeczy, za które powinniśmy Panu Bogu codziennie dziękować. Trzeba jednak pamiętać, że są na świecie miejsca pozbawione tych wszystkich rzeczy. Są miejsca, są ludzie, którzy w ogóle nie wiedzą, kim jest Jezus Chrystus. Stąd potrzeba ewangelizacji tych rejonów, wysłania mądrych i odpowiedzialnych chrześcijan, którzy chcą zanieść Dobrą Nowinę w najdalsze zakątki świata. Módlmy się więc w październiku razem z papieżem o takich ludzi.

Intencja ogólna, którą Franciszek podał nam w tym miesiącu, jest mi szczególnie bliska ze względu na wybrany przeze mnie kierunek studiów. Modlić będziemy się bowiem za dziennikarzy. W teorii ludzie, którzy wybrali ten zawód, powinni kierować się przede wszystkim przekazywaniem sprawdzonych, prawdziwych informacji, pozbawionych subiektywnego komentarza. Doskonale jednak wiemy, że na teorii zwykle się kończy. Każdy z nas bez problemu będzie potrafił wskazać dziennikarzy „prawicowych” i „lewicowych”. Pojęcie misji dziennikarskiej dziś coraz bardziej schodzi do lamusa. Liczą się kontrowersje, podkręcenie tytułu newsa tak, aby generował jak największą liczbę odsłon, manipulowanie odbiorcą, aby wlać do jego głowy „jedyny słuszny punkt widzenia”. To nie jest dziennikarstwo. Są takie miejsca jak np. felieton, który dopuszcza przedstawianie swojego światopoglądu. Dziennikarz powinien jednak być skupionym w swojej pracy na pokazaniu zdarzenia z jak najszerszej perspektywy. To odbiorca powinien sobie sam wyrobić zdanie w danej kwestii. Bez manipulacji i ingerencji osób trzecich.

Papieskie intencje modlitewne na październik brzmią więc następująco:

  • Intencja ogólna: aby dziennikarze w swojej pracy zawodowej kierowali się zawsze szacunkiem dla prawdy i silnym poczuciem etyki;
  • Intencja ewangelizacyjna: aby Światowy Dzień Misyjny odnowił we wszystkich wspólnotach chrześcijańskich radość i odpowiedzialność związane z głoszeniem Ewangelii.

Gorąco zachęcam do modlitwy w tych intencjach. W październiku można pomodlić się np. dziesiątkiem różańca i wesprzeć w ten sposób papieża Franciszka w jego modlitwach. A na sam koniec już zachęcam do obejrzenia wideo, w którym on sam prosi o tę modlitwę.