Lednica 2016 – fotoreportaż

XX Spotkanie Młodych Lednica 2000 to już historia. Wciąż jednak żywa, przynajmniej w pamięci tych, którzy brali w niej udział. Według różnych szacunków na Polach Lednickich tańczyło, śpiewało i modliło się około 70 tysięcy młodych ludzi. Przyjechali z różnych części Polski, aby powiedzieć „AMEN”.

Wśród tych osób byłem i ja. Bardzo chciałem pojechać na tegoroczną Lednicę. Moje pragnienie wzrosło po nagłej śmierci o. Jana Góry w grudniu ubiegłego roku. Czułem, że coś, a raczej Ktoś, pcha mnie, by tam pojechać. Zamarzyło mi się jednak coś więcej niż „zwykłe” uczestnictwo w spotkaniu. Postanowiłem postarać się o akredytację prasową, która umożliwiłaby mi wykonanie fotoreportażu z Pól Lednickich. Dzięki życzliwości ludzi z lednickiego biura prasowego udało mi się i to pragnienie spełnić (jeszcze raz dzięki wielkie!). Zapraszam więc was w podróż. Dla tych, którzy byli 4 czerwca na Lednicy, będzie to przypomnienie tego, co wtedy się działo. Dla nieobecnych zaś mam nadzieję, że okaże się to motywacją do tego, by za rok wziąć udział w spotkaniu.

IMG_9086
Spotkanie rozpoczęła konferencja o. Adama Szustaka OP

IMG_9088
Mimo upałów młodzież uważnie słuchała dominikanina

IMG_9093
Na polach można było zauważyć kilka pand, które ewidentnie nie są przystosowane do takich upałów 😉

IMG_9095
To miejsce, które odwiedziłem zaraz po odebraniu akredytacji. To nieprawda, że o. Jan był nieobecny podczas tegorocznej Lednicy. Jego obecność dosłownie wisiała w powietrzu. Owszem, to było pierwsze spotkanie bez jego fizycznej obecności. Jednak jego bliskość dało się odczuć niemal na każdym kroku.

IMG_9100
Pole spowiedzi. Tu działy się prawdziwe cuda.

IMG_9130
Pierwsze tańce na Drodze III Tysiąclecia

IMG_9154
„Jesteście przyjaciółmi, powiedział Pan!”

IMG_9182
Na Lednicy obecne były siostry zakonne. Nie trzeba było ich zbytnio namawiać do tańca 🙂

IMG_9184
Oczywiście były i dominikanki!

IMG_9227
Brama-Ryba, która na czas spotkania dzięki Prymasowi Polski, stała się Bramą Miłosierdzia

IMG_9241
ojcowie Maciej Soszyński i Wojciech Prus – nowi ledniccy duszpasterze w ogniu pytań dziennikarzy

IMG_9255
Lednica pełna jest uśmiechniętych, młodych ludzi!

IMG_9280
„Tylko orły szybują nad granią…”

IMG_9300
W procesji oficjalnie rozpoczynającej spotkanie niesione były między innymi flagi z odręcznie napisanymi przez ojca Górę słowami „kocham Was”

IMG_9330
Na Lednicę przyjeżdża młodzież w różnym wieku 🙂

IMG_9357
W procesji wnoszone były relikwie kilku świętych, między innymi relikwie św. Wojciecha z katedry w Gnieźnie…

IMG_9378
…oraz świętej siostry Faustyny Kowalskiej

IMG_9382
Każdy uczestnik tegorocznego spotkania otrzymał krzyż i Pismo Święte Nowego Testamentu. Marzył o tym ojciec Jan Góra OP. Wspaniale, że udało się to marzenie spełnić.

IMG_9398
Tak jak co roku, tak i w tym również na Lednicy obecni byli ułani

IMG_9422
A to relikwie św. Wojciecha z Pragi. Fascynujące i niesamowite jest to, że w Polsce były po raz pierwszy od…ponad TYSIĄCA lat!

IMG_9472
Czymże byłaby Lednica bez tańca? 🙂

IMG_9477
Rozpoczynamy Mszę Świętą, którą koncelebrowało ponad 600 kapłanów!

IMG_9492
Mszy Świętej przewodniczył abp Wojciech Polak, Prymas Polski i przyjaciel Lednicy (z lewej). Obecny był również bp Henryk Tomasik, ordynariusz diecezji radomskiej, Przewodniczący Rady ds. Duszpasterstwa Młodzieży KEP

IMG_9496
Niewielka część księży koncelebrujących Mszę Świętą

IMG_9527
„Tak tak Panie, Ty wiesz, że Cię kocham!”

IMG_9545
Brama-Ryba o zmroku

IMG_9567
Początek obchodów jubileuszu 800 rocznicy powstania Zakonu Kaznodziejskiego. Socjusz generała dominikanów wnosi w uroczystej procesji relikwie św. Dominika, założyciela zakonu.

IMG_9642
Jak już o dominikanach mowa, to musi być ogień

IMG_9695
Adoracja Najświętszego Sakramentu. To zawsze jest przejmujący moment, gdy w ciszy modli się te kilkadziesiąt tysięcy osób. Coś pięknego, tego nie da się opisać słowami. Tego trzeba doświadczyć. Podczas adoracji młodzi ludzie dokonali Aktu Wyboru Chrystusa. Po błogosławieństwie został już ostatni punkt spotkania – przejście przez Bramę-Rybę, Bramę Miłosierdzia

Lednica była, jest i pozostanie jednym z moich ulubionych, jeśli nie ulubionym, wydarzeniem. Tego, czego tam się doświadcza nie da się porównać z niczym. Wielu zastanawiało się, jak będzie to wszystko wyglądało bez ojca Jana Góry. Spotkanie 4 czerwca pokazało, że nic nie wskazuje na to, by Lednica miała się skończyć. Ojciec Góra wciąż jest obecny podczas spotkań. Teraz potrzeba tylko wiary, by móc go zobaczyć i usłyszeć „kocham Was!”.