Chcesz czytać codziennie Pismo Święte? Nic prostszego!

Pismo Święte. Najpopularniejsza książka świata. Bestseller. Podstawa chrześcijaństwa i judaizmu (w tym przypadku tylko Stary Testament, ale to wciąż Pismo Święte). Inspirująca wiarę i kulturę w różnych jej przejawach – malarstwo, rzeźba, muzyka, literatura. Pismo Święte znają nawet ludzie, którzy nie uznają jego nadprzyrodzonego waloru. Potrafią wymienić i opowiedzieć niejedną historię w nim zawartą. Przy tym wszystkim jest to najbardziej zaniedbana, bagatelizowana i zapominana dziś książka. Coraz rzadziej sięgają po nią nawet katolicy. Czemu tak jest i jak to zmienić?

Z powyższymi zarzutami można się nie zgadzać. Jednak wydaje mi się, że dziś coraz częściej my, chrześcijanie, sięgamy po różne opracowania i komentarze do Biblii, a nie po nią samą. I żeby była jasność – nie twierdzę, że komentarze są niepotrzebne. Gdyby tak nie było to najprawdopodobniej nie byłoby ich takiego wysypu. Tylko ważne, by traktować je właśnie jak komentarze DO Pisma Świętego. Sięgać po nie wtedy, gdy jakiś fragment Słowa Bożego wydaje się nam niejasny, czegoś w nim nie rozumiemy, czy wręcz przeciwnie – intryguje nas, zaciekawia, pobudza do refleksji. Żadne, nawet najlepsze jego opracowanie, nie zastąpi lektury samej Biblii. Ona jest Słowem, które Bóg kieruje do każdego z nas. To w niej jest zawarte przesłanie Bożej miłości, sprawiedliwości, pokoju. Z niej inspirację czerpało wielu twórców. Z Biblii, nie z książek o Biblii.

Takie zaniedbanie lektury Pisma Świętego dziwić może szczególnie w dzisiejszych czasach. Dzięki Internetowi przecież nie trzeba już mieć w plecaku egzemplarza papierowej Biblii, która jest książką dosyć pokaźną i ciężką. Dziś Pismo Święte każdy może mieć przy sobie i nie odczuje jego fizycznego ciężaru. Waży bowiem tyle, ile telefon, który masz pewnie zawsze ze sobą. Chcę wam teraz polecić kilka źródeł, dzięki którym możecie sięgać po Słowo Boże dosłownie w każdej chwili.

Aplikacja Pismo Święte

Absolutne must have w telefonie każdego katolika. Poza Pismem Świętym aplikacja pozwala na lekturę czytań liturgicznych danego dnia, Liturgii Godzin, posiada kilkadziesiąt tekstów modlitw i daje dostęp nawet do tweetów papieża Franciszka. Dostępna jest na telefony z systemem Android i iOS.

Biblia AUDIO Superprodukcja

Czy jest ktoś, kto nie słyszał o tym wspaniałym dziele? Jeśli nie, wyjaśniam – w dużym skrócie to realizacja słuchowiska Pisma Świętego. Biorą w tym udział znakomici aktorzy, między innymi Małgorzata Kożuchowska, Teresa Lipowska, Wojciech Malajkat, Franciszek Pieczka, Kinga Preis, Artur Żmijewski, Jerzy Trela… I wielu innych. Co jeszcze ciekawsze – wziąć udział w nagraniach może wziąć udział każdy! Cały projekt oparty jest na crowdfoundingu, a jego efekty są udostępniane w sieci za darmo. Można już sobie ściągnąć i zgrać na telefon cały Nowy Testament i słuchać na spacerze, podczas biegania czy jazdy tramwajem. Polecam z całego serca.

TwojaBiblia.pl

Portal dający dostęp nie tylko do Pisma Świętego, ale też czytań z dnia i komentarzy. Jego najciekawszą jednak funkcją, odróżniającą go od innych, jest opcja „losuj cytat”. Z takim jedno-, dwuzdaniowym fragmentem możemy chodzić przez cały dzień, przypominać go sobie co jakiś czas, rozmyślać nad tym, co może oznaczać w danym kontekście naszego życia.

Msza Święta

Nic nie zastąpi lektury Pisma Świętego podczas Eucharystii. W ramach przygotowania do Mszy warto przyjść do kościoła kilka minut przed jej rozpoczęciem i przeczytać czytania, jakie tego dnia usłyszymy. Nie krępujcie się, by w tym celu wyjąć telefon i skorzystać np. z opisanej wyżej apki Pismo Święte. Jeśli tylko po to wyjmujecie telefon – nie ma w tym nic złego.

Bardzo bym chciał, by ten tekst przyczynił się do tego, że Pismo Święte stanie się w życiu kogoś nie tylko książką, ale żywym Słowem. Starałem się pokazać, że dziś kontakt z nim jest tak prosty, jak jeszcze nigdy w historii świata. Korzystajmy więc z tego i niech nie będzie ani jednego dnia bez kontaktu z Biblią.

Z Bogiem!
+