10 cytatów na 80 urodziny papieża Franciszka

Urodziny papieża Franciszka 10 cytatów

80 lat temu w rodzinie Bergoglio mieszkającej w Buenos Aires urodził się chłopczyk. Wydarzenie zwykłe w swej niezwykłości, jak każde narodziny nowego człowieka. Jego rodzice pewnie się cieszyli z syna, snuli plany, wyobrażali sobie jego przyszłość. Ani jego mamie ani tacie pewnie nie przyszedł do głowy scenariusz, który dla Jorge Bergoglio przygotował Pan Bóg. Kto by powiem wtedy, w 1936 roku, że 77 lat później stanie on na balkonie bazyliki św. Piotra jako głowa Kościoła?

Jorge Bergoglio, były metropolita Buenos Aires, dziś znany jest całemu światu jako papież Franciszek. Pan Bóg postawił przed nim wielkie zadanie przewodniczenia całemu Kościołowi. Dziś o Franciszku słyszy się różne opinie – od skrajnie wychwalający jego pontyfikat po równie skrajnie go krytykujące. Jeśli należysz drogi czytelniku do tej drugiej grupy osób, to dziś jest dzień, w którym bardzo cię proszę, abyś odłożył to swoje zdanie na bok. Dziś bowiem Jorge Bergoglio obchodzi swoje 80 urodziny.

Warto dziś przede wszystkim podziękować Panu Bogu za ojca świętego. Za wszelkie podejmowane przez niego inicjatywy, takie jak choćby zakończony niedawno Jubileuszowy Rok Miłosierdzia, Światowe Dni Młodzieży czy decyzję o mianowaniu metropolitą krakowskim arcybiskupa Marka Jędraszewskiego. Nieważne, czy się z tymi decyzjami zgadzasz czy nie – podziękuj dziś Bogu. Głęboko wierzę w to, że każda decyzja Franciszka jest przemodlona, że próbuje on autentycznie szukać woli Bożej i ją wprowadzać w czyn. Wiadomo, że „my byśmy zrobili inaczej” w domyśle – lepiej. Polak zawsze wie najlepiej. Tak sobie myślę, że jeśli Pan Bóg jest wszechwiedzący to na pewno jest też Polakiem. 😉

A skoro urodziny to wypadałoby jubilatowi złożyć życzenia prawda? Dzięki dobrodziejstwu XXI wieku jakim jest internet jest to możliwe! Wystarczy, że swoje życzenia wyślesz mailem na adres PapiezFranciszek80@vatican.va . Możesz również w mediach społecznościowych użyć hashtaga #Pontifex80 i w ten sposób pokazać swoim znajomym, że pamiętasz o urodzinach papieża.

Na koniec tego wpisu przygotowałem dla was 10 subiektywnie wybranych przeze mnie cytatów z różnych wypowiedzi Franciszka. Myślę, że dają one obraz jego nauczania, które mnie osobiście niezwykle fascynuje i inspiruje.

  1. „Nie mam wiele, aby wam dać lub ofiarować, ale chcę wam dać i chce się z wami podzielić tym, co mam i co kocham: Jezusa Chrystusa, miłosierdzie Ojca.”
  2. „Jak ktoś musi powiedzieć prawdę, to niech ją powie prosto w oczy, ale z miłością. Niech się modli, zanim kogoś zgani. To jest miłość konkretna.”
  3. „Ten, kto karmi się Chlebem Chrystusa, nie może być obojętny wobec tych, którzy nie mają chleba powszedniego.”
  4. „Wierność Panu: to nie zawodzi. Jeśli każdy z nas jest wierny Panu, kiedy przyjdzie śmierć, powiemy jak Franciszek: «siostro śmierci, przyjdź»… Nie przerazi nas. A gdy nadejdzie dzień sądu, spojrzymy na Pana: «Panie, mam tak wiele grzechów, ale starałem się być wierny». A Pan jest dobry. Daję wam tę radę: «Bądź wierny aż do śmierci, a dam ci wieniec życia». Z tą wiernością nie będziemy się bali u kresu, u kresu naszego życia nie będziemy się bali dnia sądu.”
  5. „Osoba ludzka, umieszczona przez Boga na szczycie stworzenia jest często odrzucana, ponieważ przedkładane są nad nią rzeczy, które mijają. Nie można tego zaakceptować, ponieważ człowiek jest najbardziej cennym dobrem w oczach Boga a przyzwyczajenie się do tego rodzaju odrzucenia jest rzeczą groźną. Trzeba się martwić, kiedy sumienie jest znieczulone i nie przejmuje się bratem, który cierpi w pobliżu czy też poważnymi problemami świata, które stają się tylko usłyszanym już kiedyś refrenem w schemacie wiadomości telewizyjnych.”
  6. „Doświadczenie miłosierdzia daje radość. Nie pozwólmy, aby nam ją odebrały różne smutki i zmartwienia. Niech będzie głęboko zakorzeniona w naszych sercach i sprawia, abyśmy zawsze ze spokojem patrzyli na codzienne życie.”
  7. „Jakże ważna jest umiejętność dziękczynienia, uwielbiania Pana za wszystko, co dla nas czyni! Możemy zatem zadać sobie pytanie: czy umiemy powiedzieć dziękuję? Jak często mówimy dziękuję w rodzinie, we wspólnocie, w Kościele? Ile razy dziękujemy tym, którzy nam pomagają, którzy są blisko nas, którzy towarzyszą nam w życiu? Często wszystko bierzemy za oczywiste! Dzieje się tak również w relacji z Bogiem. Łatwo jest pójść do Pana z prośbą o coś, ale wrócić by Jemu podziękować…”
  8. „Będę niestrudzenie mówił, że Boże miłosierdzie nie jest piękną ideą, ale konkretnym działaniem: nie ma miłosierdzia bez konkretnego działania.”
  9. „Dla Jezusa – pokazuje to Ewangelia – nikt nie jest gorszy i daleki, nie ma człowieka bez znaczenia, ale wszyscy jesteśmy umiłowani i ważni. Ty jesteś ważny! A Bóg liczy na ciebie z powodu tego, kim jesteś, a nie z powodu tego, co masz. W Jego oczach nic nie znaczy, jak jesteś ubrany, czy jakiego używasz telefonu komórkowego; dla Niego nie jest ważne, czy podążasz za modą – liczysz się ty. W Jego oczach jesteś wartościowy, a twoja wartość jest bezcenna.”
  10. „Eucharystia to miłość, która staje się służbą.”

A jeśli chcecie poznać biografię papieża Franciszka, jego przeszłość, zainteresowania, drogę kapłańską, to polecam wam dwie publikacje książkowe, które moim zdaniem pozwalają lepiej poznać ojca świętego. Po kliknięciu na tytuł książki zostaniecie przekierowani na stronę księgarni, gdzie możecie dokonać zakupu.

A. Ivereigh – Prorok. Biografia Franciszka, papieża radykalnego

9788364453168

E. Piqué – Franciszek. Życie i rewolucja

0006531vtdfxioyt-c122-f4

Z Bogiem!
+