3 książki na koniec adwentu

Do świąt Bożego Narodzenia czasu już coraz mniej. W związku z tym spora część z was jest pewnie coraz bardziej zajęta – robienie pierników, kupowanie prezentów, gotowanie, sprzątanie, spowiedź – zdecydowanie jest co robić. Gdybyście jednak po dniu pełnym pracy poszukiwali wytchnienia przy jakiejś książce to mam dziś dla was propozycje trzech tytułów, po której w tej końcówce adwentu warto sięgnąć.

Tak jak zaznaczyłem we wstępie mam świadomość tego, że wasz czas pewnie jest dosyć ograniczony. Nie będę więc już przedłużał i przejdę od razu do propozycji książek.

„Historia świątecznej choinki”, ks. Józef Naumowicz

Kto z nas nie ubiera choinki na święta? Dla każdego chyba jest to jeden z nieodzownych elementów świąt Bożego Narodzenia. Tak jak nie wyobrażamy ich sobie bez opłatka, bez czerwonego barszczu, bez pierogów, bez pustego nakrycia przy stole, tak też i bez choinki. Ona musi być i tyle. Pięknie przystrojona w łańcuchy, bombki i światełka, a pod nią to, co wszyscy lubimy – prezenty. Zastanawialiście się jednak, po co w ogóle ta choinka? Skąd ona się wzięła? Co ma oznaczać, o czym nam przypominać? Jeśli tak, to koniecznie sięgnijcie po książkę księdza profesora Naumowicza. Znajdziecie w niej odpowiedź na te pytania, ale też mnóstwo innych ciekawostek związanych z tym drzewkiem. Wszystko napisane w sposób jak najbardziej przystępny, czasem lekki, a czasem troszkę poważniejszy.

„Narodziny Bożego Narodzenia”, ks. Józef Naumowicz

A dlaczego Boże Narodzenie obchodzimy 25 grudnia? Czy mamy jakieś dowody na to, że to dzień urodzin Jezusa? A czy to prawda, że chrześcijanie po prostu przejęli i przerobili na swoje jakieś pogańskie święto? Od jak dawna obchodzimy Boże Narodzenie? Jeśli ciekawią was odpowiedzi na te pytania to z pomocą ponownie spieszy ks. Naumowicz. W tej książce przeprowadza nas przez genezę Bożego Narodzenia, pokazuje jak jego obchody zmieniały się na przestrzeni dziejów, wyjaśnia znaczenie różnych symboli obecnych tego dnia dawniej i dziś. Wszystko po to, byśmy mogli pełniej i bardziej świadomie przeżyć nadchodzące wielkimi krokami święta. Byśmy pamiętali, że to nie tylko sianko, żłobek i Jezusek, ale też jedna z największych tajemnic naszej wiary. Tajemnica, której znaczenia nie jesteśmy do końca świadomi.

„Prawdziwe znaczenie Bożego Narodzenia”, abp Fulton J. Sheen

Przepięknie wydana, niewielka objętościowo i gabarytowo książka zawierająca fragmenty nauczania abpa Sheena na temat Bożego Narodzenia. Ten amerykański hierarcha należy do moich najulubieńszych kaznodziejów, jego książki, jego słowa kupuję w ciemno. Fascynuje mnie jego oddanie Chrystusowi, co też widać w tej książce. Zawiera w sobie kompendium wiedzy na temat prawdziwego znaczenia Bożego Narodzenia. W świecie coraz bardziej oddalonym od Chrystusa musimy sobie o tym znaczeniu przypominać. Dodatkowo książka zilustrowana jest obrazami słynnych malarzy co tylko zwiększa przyjemność ze spędzonego z nią czasu.

Na sam koniec dodam jeszcze, że wszystkie trzy wyżej wymienione książki świetnie sprawdzą się jako prezenty. Jeśli więc szukacie czegoś na ostatnią chwilę to bardzo polecam.